Mercedes-Benz

SL Roadster.

70 годишната традиција, продолжува 

Легендарниот модел SL по 70 години од своето постоење, радикално изменет и во себе ја носи сета врвна технологија на фабриката Daimler.

Многу новини

Новиот SL е со должина од 4.705 мм и е подолг за 74 мм од својот претходник. Наместо метален, на располагање е нов хидраулченб платнен покрив со три слоја, со што возилото е значително полесно и подинамично. Покривот функционира целосно автоматски за 15 секунди и истиот може да се склопува при брзина на движење од 60 км/час.

Широките задни светла и 4те завршетоци на издувниот систем, заедно со дифузерот, го истакнуваат спортскиот изглед на моделот со високи перформанси.

Внатрешноста која сега доаѓа со 2+2 седишта го истакнува раскошниот луксуз на возилото, опремено со најновата генерација на MBUX системот за говорна команда, со големина од 11,9 инчи и истиот може да се навалува напред-назад.

Првпат по 70 години, SL се испорачуа со погон на сите тркала – AMG Performance 4MATIC ја распределува погонската сила меѓу предната и задната оска, целосно варијабилно.

AMG ACTIVE RIDE CONTROL – обезбедува одлична удобност и динамичност при возењето. 

Симнете каталог

За повеќе информации за AMG-SL, симнете каталог.

Технички карактеристики

Модел

Трансмисија

автоматски

Зафатнина

cm3

МоќностkW/КС

Вртежен момент Nm

Комбинирана потрошувачка l/100 km

Забрзување 0-100 km/h

Макс.брзинаkm/h

Емисија CO2 g/km

Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+AMG SPEEDSHIFT MCT 9G3982 V8430/58580012.7-11.83.6315288-268
Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+AMG SPEEDSHIFT MCT 9G3982 V8350/47670012.7-11.83.9295288-268